Офіційний сайт Державного історико-культурного заповідника "Буша", Заповідник Буша, Подільський Оберіг, скельний храм, язичники, буша, гайдамацький яр, туризм, зелений туризм, парк скульптури, під відкритим небом, михайло старицький, оборона Буші, замкова вежа, Мурафа, місток закоханих подільський оберіг, пленер скульпторів, козацьке кладовище, трипільська культура, черняхівська культура, Маряна Завісна, Бушанка, оберегові стовпи, музей трипілля, оглядова екскурсія, етнографічний музей, етнографічні музеї, макет середньовічної Буші орлине гніздо, ворота в рай, ворота бажань полковник Гречка, Макаринський, ескурсовод птиця щастя, перевертень, славянский перун, миф ярило, н +в гоголь тарас бульба, могила Маряни Зависної, могила козака Михайла, тіні забутих предків фільм, пісочні часи, облога Буші, Полонянка Оплакування, трипільська богиня, запорожский козак, історія україни русі, триполье, трипілля, гончари, свято гончарів, альтернативні джерела | Офіційний сайт Державного історико-культурного заповідника Буша busha.com.ua

 Рушник - що ми знаємо про нього?.
    Рушник! Як багато промовляє нам це слово! Без рушника не обходяться ні в одній сім ї. Він завжди був під рукою, тому і назву свою дістав від слова «рука» - ручник, тобто рушник.
   Традиційні рушники служать прикрасою і в бушанських будинках.
Без вишитого оригінальними візерунками рушника сьогодні не проходить жоден важливий сімейний ритуал або свято,бо рушник- це оберіг роду,родини, який зберігається століттями, як реліквія.
Коли жінка сідала вишивати рушник, то думки і бажання мали бути чистими та добрими.     Тільки тоді рушник мав чарівну силу. У кожної досвідченої майстрині були свої візерунки: рослинні , геометричні, зооморфні та змішаного типу.
Вишивалися рушники для всіх членів сім’ї, в тому числі і для дітей. На рушниках для маленької дівчинки були незабудки, маки, листя барвінку, вишні, в дівочий вік до візерунка додавались квіти троянд, мальви, грона калини.
   На рушнику для хлопчика вишивали дубове листя, чорнобривці, квіти шипшини. До рушника парубка додавались зображення квітів майорців. Кожна квітка рушника, кожен колір – символічні.
   З давніх – давен рушникам надавалось важливе значення. Він супроводжував людину усе її життя. Був символом гостинності – на ньому підносили гостям хліб-сіль.
Рушник був найдорожчим подарунком матері в дорогу синові, як пам'ять про дім та на щасливу долю.. Під час будівництва хати рушниками підіймали сволоки, а потім ці рушники дарували майстрам.
   Особливу роль відігравав рушник у весільній обрядовості, як один з найважливіших атрибутів. Змалечку дівчата вчилися вишивати , старанно готували собі посаг, кожна мала вишити не менше 12-14 рушників. Коли сватали дівчину, то погоджуючись, вона подавала рушники сватам, які перев’язували їх собі через плече попід ліву руку.
На рушниках також приймали новонароджених.
   Варто сказати , що з рушником проводжали і в останню дорогу. Іноді ними накривали тіло небіжчика або клали під ноги. Домовину спускали на рушниках у яму ,а також прикривали рушником, на який клали хліб..Похоронні рушники зазвичай вишивала одна майстриня на все село.
   У нашій маленькій та мальовничій Буші і до сьогодні є майстрині , які вишивають рушники. Ось деякі з них.

Науковий співробітник
Державного історико-культурного заповідника «Буша»
Пшеничко Оленаbusha.com.ua
http://busha.com.ua/ Офіційний сайт Державного історико-культурного заповідника Буша busha.com.ua Офіційний сайт Державного історико-культурного заповідника Буша busha.com.ua