Офіційний сайт Державного історико-культурного заповідника "Буша", Заповідник Буша, Подільський Оберіг, скельний храм, язичники, буша, гайдамацький яр, туризм, зелений туризм, парк скульптури, під відкритим небом, михайло старицький, оборона Буші, замкова вежа, Мурафа, місток закоханих подільський оберіг, пленер скульпторів, козацьке кладовище, трипільська культура, черняхівська культура, Маряна Завісна, Бушанка, оберегові стовпи, музей трипілля, оглядова екскурсія, етнографічний музей, етнографічні музеї, макет середньовічної Буші орлине гніздо, ворота в рай, ворота бажань полковник Гречка, Макаринський, ескурсовод птиця щастя, перевертень, славянский перун, миф ярило, н +в гоголь тарас бульба, могила Маряни Зависної, могила козака Михайла, тіні забутих предків фільм, пісочні часи, облога Буші, Полонянка Оплакування, трипільська богиня, запорожский козак, історія україни русі, триполье, трипілля, гончари, свято гончарів, альтернативні джерела | Офіційний сайт Державного історико-культурного заповідника Буша busha.com.ua

 Великдень
 

    Великдень – одне з найважливіших християнських свят. Історія виникнення  пов’язана з біблійними легендами  про народження , смерть та воскресіння Ісуса Христа. Йому передує суровий сорокаденний піст. До нього готуються заздалегідь: прибирають у будинках,фарбують яйця, готують святкові страви , печуть паски.  

    Але чи знаємо ми, що це за свято? Звідки ж пішла традиція фарбувати яйця?

    Великдень є найпершим християнським святом.. Історія Великодня своїм корінням  сягає в глибоку давнину

  Приблизно 5 тис. років тому іудейські племена відзначали його навесні, як свято отелення худоби, потім Великдень повʹязували   з початком жнив, пізніше з відходом євреїв з Єгипту. Християни ж вклали в цей день інший сенс і відзначали його у зв’язку з воскресінням Ісуса Христа.

   Особливо виділяють  останні  три дні  Страсного тижня: Великий Четвер – як день духовного очищення, прийняття таїнства, страсна Пʹятниця  - як ще одне нагадування про страждання Ісуса Христа, Велика Субота – день печалі, і нарешті, Світле Воскресіння Христове.

  Починаючи з Чистого  Четверга готувалися до святкового столу, фарбували і розписували яйця. На Великдень прийнято фарбувати яйця різними фарбами, але серед різнобарвних яєць центральне місце  належить яскравим червоним яйцям. Але чому?

   Після воскресіння Ісуса Христа учні його і послідовники розійшлися по різних країнах,всюди сповіщаючи радісну звістку про те, що більше не треба боятися смерті. Її переміг  Христос. Він воскрес сам і воскресить кожного, хто повірить йому. Марія Магдалина насмілилась  прийти з цією звісткою до самого  римського імператора Тиберія. Так ,як до імператора не прийнято було  приходити без подарунків, а Марія нічого не мала, вона прийшла з простим курячим яйцем. Та коли Марія сказала Тиберію «Христос Воскрес» імператор тільки розсміявся: « Це  також неможливо, як твоєму білому яйцю  перетворитися на червоне». І не встиг імператор закінчити фразу, як яйце в руках  Марії Магдалини  стало червоним. Він ошелешений не вагаючись сказав «Воістину Воскрес»

  Так і пішла традиція в пасхальну неділю  казати «Христос Воскрес» і  чути у відповідь « Воістину Воскрес» та фарбувати яйця у червоний колір.

                                                                                        Науковий співробітник

                                                                                        Пшеничко Олена                                                                                                                                                busha.com.ua
http://busha.com.ua/ Офіційний сайт Державного історико-культурного заповідника Буша busha.com.ua Офіційний сайт Державного історико-культурного заповідника Буша busha.com.ua