Державний історико-культурний заповідник «Буша»
Вінницька область
Могилів-Подільський район
село Буша
+38 097 296 17 33
busha.zapovidnik@gmail.com

Замкова вежа

“... Як не хочеш іти в світові найми ти,
а в житті цьому вищої прагнеш мети,
поспіши до Буші, на коліна упадь
і святої землі поцілуй кожну п’ядь...”
В.Сторожук

Непохитна Буша... Гордість і слава Поділля. Це наше горде минуле. Маленька крапка в світі. Символом нашого села стала замкова башта. Під час кривавої битви, яка відбулася на нашій землі - встояла. На згадку нам, нащадкам, про силу і мужність наших пращурів, які не вагаючись вибрали смерть замість рабства.

На території села, мальовничо розкинутого на берегах трьох річок : Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки, , вже на протязі семи тисячоліть існує життя. На початку нашої ери тут було місто Антаварія (анти – праслав’яни). В середні віки – місто Краснопіль.

Буша - мiсто-фортеця Брацлавського полку в ХVІІ ст. 28-30 листопада 1654 року прославилась героїчною обороною від польсько-шляхетських військ.

На початку ХУІІ ст. на Замковій горі стояла фортеця. В народі її називали «Малий Кам’янець» або «Орлине гніздо» 17 жовтня на чолі 30 тис. армії почав свій каральний похід на Поділля коронний гетьман С. Потоцький.

Буша не скорялася... Двічі під стіни містечка підходили польські війська. Кілька днів і ночей горіла Буша.

В ці трагічні дні місто витримувало удари цілого коронного війська. Але й тоді, коли поляки вдерлися до замку, жоден з його мешканців не здався на милість ворогам.

Фортеця була зруйнована, на її місті залишилась єдина вежа, яка й до сьогодні нагадує нащадкам про героїчне минуле, про хоробрість наших пращурів, які вибрали смерть, а не неволю.

У пам’яті народу назавжди залишився образ видатної дочки нашого народу, дружини сотника Зависного, який керував обороною Буші – Мар’яни. Після загибелі чоловіка, вона взяла на себе керівництво обороною. Зрозумівши, що фортеця не встоїть, ця героїчна жінка, взявши на руки маленьку дитину, увійшла в пороховий погріб зі смолоскипом, забравши з собою життя величезної кількості ворога.

“... Як стануть вже мені усі кругом немилі,
сльозами не заллюсь, на світ не обізлюсь.
Поїду поклонюсь Мар’яниній могилі,
Мар’яні, мов святій, тихенько помолюсь...”
В.Сторожук

«Замок злетів у повітря, а душі і досі літають у тому повітрі»
Цілу ніч з 29 на 30 листопада1654 року палало мертве місто, а на ранок залишилися тільки руїни і згарища.

... Відродилося мальовниче село. Чути дитячий сміх повсюди. Земля загоїла рани. Тільки Замкова вежа 17ст.залишилась стояти.

... А дзвіниця стара
В давніх шрамах стоїть.
Надивилась вона
І звитяг й лихоліть.
Нам опору дає
Той дідівський поріг –
Пам’ять давніх років,
Наш святий оберіг.
В.Березяк

наверх